Zioła I - Lubczyk i Melisa

Używacie w kuchni ziół? Odkąd zaczęłam przykładać wagę do tego, co jemy  pojawiły się u mnie także świeże zioła. Część mam pod ręką w kuchni na parapecie, część rośnie już w donicach na trasie. Świetnie wzbogacają smak potraw, wypieków, deserów. I jak pachną ... A że jestem zaczarowana zapachami to nie wyobrażam sobie bez nich przygotowywania posiłków:) 
Część ziół także suszę, aby gdy zabraknie tych świeżych, mieć zawsze ich zapas. Suszoną melisę zamierzam wykorzystać do ziołowo owocowych herbat, które planuję w tym roku przygotować.
Jako pierwsze chciałam Wam zaprezentować lubczyk i melisę - według mnie, niezbędne jeśli uwielbiamy jeść pysznie i aromatycznie i do tego zdrowo.


Lubczyk

Według dawnych wierzeń lubczyk zwiększa pożądanie! I chyba większości osób z tego jest znany;) Zawdzięcza to zawartym w nim  olejkom eterycznym, które zwiększają ukrwienie narządów płciowych.
Lubczyk jest rozgrzewającym i odżywczym ziołem. Pozytywnie wpływa na układ trawienny oraz oddechowy. Dodany do dań ciężkostrawnych łagodzi wzdęcia i niestrawność. Leczy słaby apetyt, ma właściwości moczopędne oraz przeciwgrzybiczne. Dzięki właściwościom rozgrzewającym poprawia krążenie krwi w organizmie.
Lubczyk stosujemy głownie w kuchni. Świetnie sprawdza się jako przyprawa do zup, dań zawierających ziemniaki, fasolę, soczewicę. Używany jest także do przyprawiania duszonych mięs warzyw oraz owoców morza.
Ze względu na to, że  lubczyk  zwiększa przepływ moczu, nie powinny go stosować osoby  mające problemy z nerkami. Powinny go także unikać kobiety w ciąży, i  cierpiące na zaburzenia menstruacyjne.


Melisa

Melisa działa tonizująco, łagodząco i relaksująco na system nerwowy. Polecana jest przy problemach z bezsennością. Ma działanie rozkurczające, zaleca się ją w dolegliwościach układu pokarmowego, wzdęciach, niestrawności. Wspomaga  trawienie. Picie naparu z melisy przeciwdziała wirusowi opryszczki, wspomagając jej leczenie, o ile odpowiednio wcześnie zaczniemy kurację. Olejki z liści melisy mają działanie przeciwbakteryjne. Melisa ma także działanie antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia.
Melisa Świetnie wzbogaca smak sałatek, marynat, zup, warzyw czy octów ziołowych.
Picie herbatki z melisy zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Magdalena. My World , Blogger