Macerat różany, i czym jest maceracja na zimno?

Zapraszam Was dzisiaj na post o maceracji w oleju czyli najprościej o tym, jak uzyskać pachnący bogaty we właściwości olej, który będzie można wykorzystać w domowej produkcji kosmetyków.

Maceracja to inaczej proces rozmaczania, podczas niego związki przechodzą z kwiatów lub ziół do oleju.

Olejki ziołowe/kwiatowe możemy bardzo łatwym sposobem przygotować w domowych warunkach, w procesie maceracji na zimno. Wystarczy odpowiednie zioła lub płatki kwiatów umieścić w szklanym słoiku, zalać olejem, zakręcić i odstawić na około 2 tygodnie w słoneczne miejsce. W tym czasie, codziennie, potrząsamy słoikiem, by wydobyć jak najwięcej właściwości z użytych kwiatów/ziół. Po 2 tygodniach olejek przefiltrowujemy przez gazę i przelewamy do ciemnej butelki lub słoika i zakręcamy. Gotowy przechowujemy przez około 2 miesiące w lodówce.
Tak przygotowany olejek możemy używać do masażu, stosować bezpośrednio na skórę, dodawać do kąpieli, do przygotowywanych w domu balsamów itd.

Olejek różany - właściwości:

Płatki róż są bogatym źródłem witamin C, K, karotenu, witamin z grupy B, oraz substancji mineralnych.

Olejek różany wspaniale działa na skórę, nawilżająco, wygładzająco,  przeciwzapalnie. Opóźnia procesy starzenia, dzięki zawartym w róży antyoksydantom. Rozjaśnia i oczyszcza cerę. Łagodzi podrażnienia. Dodany do kąpieli zadziała relaksująco, łagodząco i antydepresyjnie.


Macerat różany

Składniki:

olej roślinny, użyłam migdałowego ale może być też np. rzepakowy
płatki róż
witamina E - 1% - posłuży jako konserwant i dzięki niemu olej możemy przechowywać dłużej

Płatki róż, oczywiście zebrane w miejscu oddalonym od drogi, niepryskane, myjemy pod wodą i delikatnie osuszamy, np. rozkładając na ręczniku papierowym. Umieszczamy płatki w szklanym słoiku i zalewamy olejem roślinnym – około 1 cm ponad powierzchnię płatków. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy, na okres około 2 tygodni, pamiętając o tym, by codziennie potrząsać słoikiem. W ten sposób wydobędziemy z róży więcej jej właściwości.
Gotowy olejek przecedzamy przez gazę, lekko odciskamy płatki. Olejek przelewamy do ciemnego słoika/butelki, zakręcamy i przechowujemy w lodówce. Używamy w zależności od potrzeb.

PS. Mój macerat jest już gotowy :) Wkrótce podzielę się z Wami przepis na kosmetyk z jego użyciem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Magdalena. My World , Blogger