Ciastka z masłem orzechowym

Ciastka z masłem orzechowym

Pokochałam masło orzechowe! Śmiałe to wyzwanie, ale jednak muszę to przyznać:) A te ciastka … są pyszne! Robię je już kolejny raz, tym razem powstały z olejem kokosowym (olej kokosowy można zastąpić masłem, około 50 gram) i mąką pełnoziarnistą.I...
Jagodowa tarta z dżemem owocowym i bezami

Jagodowa tarta z dżemem owocowym i bezami

Jagodowa tarta z dżemem jest po prostu pyszna!  Pachnie i smakuje latem … świetnie sprawdzi się w ciepłe dni, podana schłodzona, prosto z lodówki.&nb...



Składniki:
Na formę o średnicy 21 cm

Spód:
150 gram herbatników
80 gram masła 

Masło  roztapiamy. Herbatniki umieszczamy w woreczku i rozbijamy np. tłuczkiem do mięsa, do konsystencji piasku. Herbatniki łączymy z roztopionym masłem i zagniatamy. Masą wykładamy spód formy i wstawiamy ja do lodówki.

Masa śmietankowa z mascarpone i bezami:
300 ml śmietanki tortowej 30%
190 gramsera mascarpone
4 bezy np. niebieskie

Śmietankę ubijamy mikserem, aż będzie sztywna, dodajemy mascaropne i delikatnie, krótko miksujemy. Dodajemy pokruszone grubo bezy i delikatnie mieszamy.

Dodatkowo:
Dżem owocowy (np. z tego przepisu http://myownpleasures.blogspot.com/2015/07/dzem-owocowy-z-mieta.html)
1 szklanka leśnych jagód
4 bezy np. niebieskie

Na herbatnikowy spód wykładamy 4 łyżki dżemu i rozsmarowujemy równomiernie. Na dżem wykładamy masę z mascarpone i bezami. Na wierzch posypujemy jagodami i dekorujemy pokruszonymi bezami.
Tarte chłodzimy kilka godzin w lodówce. Podajemy schłodzoną.
Smacznego!


Musujące miętowe tabletki do kąpieli !

Musujące miętowe tabletki do kąpieli !

Musujące tabletki do kąpieli robiłam po raz pierwszy ... i są one bardzo proste w wykonaniu! I dużo tańsze niż te, które są dostępne w sklepach. Mamy też możliwości przygotowania ich w takiej wersji zapachowej, czy kolorystycznej...
Idziemy na jagody ... i robimy jagodzianki!

Idziemy na jagody ... i robimy jagodzianki!

Kto nie lubi jagodzianek? Chyba nie trzeba nikogo specjalnie namawiać...
To nadzienie z leśnych jagód nie ma sobie równych ... A lato bez nich nie może się obyć :)




Składniki:
na 14 bułeczek
500 gram mąki pszennej
szklanka lekko ciepłego mleka
25 gram drożdży
¾ szklanki drobnego brązowego cukru
szczypta soli
1 duże jajo
60 ml oleju roślinnego

Nadzienie:
200 gram jagód leśnych
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki brązowego cukru 

Dodatkowo:
1 rozmącone jajko
cukier puder

Drożdże  mieszamy z 1 łyżką cukru i 2 łyżkami ciepłego mleka by zrobić rozczyn. Odstawiamy na około 15 min, aż zacznie rosnąć.
Mąkę mieszamy z solą, cukrem, dodajemy jajo, wyrośnięte drożdże, mleko oraz olej. Wyrabiamy ciasto do momentu, aż będzie gładkie i będzie łatwo odchodziło od ręki. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce,  do wyrośnięcie na około 1 – 1 i  1 /2 godz. 

Jagody mieszamy z mąką ziemniaczaną i cukrem. 

Ciasto dzielimy na równe części, formując około 14 równych kulek z ciasta. Każdą część ciasta bądź rozwałkowujemy w okrąg, bądź ręcznie kształtujemy okrąg i na środek nakładamy jagody. Brzegi ciasta sklejamy razem, formujemy okrągłą jagodziankę i kładziemy, sklejoną częścią bułeczki do dołu, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę smarujemy rozmąconym jajkiem.
Jagodzianki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni, z termoobiegiem, przez około 20 min. Lekko przestudzone posypujemy cukrem pudrem.


Smacznego!
Dżem owocowy z miętą

Dżem owocowy z miętą

Domowe dżemu nie równają się tym kupnym. U mnie tym roku poza truskawkowym i czereśniowym z lawendą (przepis na blogu), powstał też dżem owocowy. I jest pyszny! Spróbujcie :) Owoce możemy modyfikować, w zależności od tego jakie mamy...
Sól do kąpieli z olejem kokosowym - różana i lawendowa

Sól do kąpieli z olejem kokosowym - różana i lawendowa

Zapraszam na post całkowicie niekulinarny. Mam nadzieje, że kogoś zaciekawi i może zachęci do kreatywności. Jeśli dbacie o siebie i chwila kąpieli jest dla Was czasem na relaks i chwilę oderwania się od obowiązków, to zachęcam by...
Wykonanie jest banalnie proste i szybkie. A wystarczy porównać skład ze sklepową solą do kąpieli by uświadomić sobie ile jest tam chemicznych dodatków!
Warto zadbać o swoją skórę i sprawić by kąpiel była wyjątkowa ;)
Olej kokosowy użyłam ze względu na wiele cennych właściwości kosmetycznych, i co bardzo ważne to, że jest hipoalergiczny. Ma działanie nawilżające i odżywcze, przyspiesza gojenie się otarć, odparzeń.  Łagodzi poparzenia słoneczne. Dzięki silnie nawilżającemu działaniu może być doskonały jako balsam do ciała, lub błyszczyk do ust. Dzięki zawartości antyoksydantów powoduje spowolnienie procesów starzenia się skóry, świetnie sprawdzi też się jako krem przeciwzmarszczkowy. Kupując olej kokosowy zwróćmy uwagę by był nierafinowany!
W zależności od upodobań proponuję Wam różaną lub lawendową sól, ale możliwości i kombinacji może być dużo więcej, wystarczy trochę wyobraźni i kreatywności :)


Różana sól do kąpieli z olejem kokosowym

Olejek różany łagodzi stany depresyjne, bóle głowy. Ma działanie antyseptyczne i uspokajające. Na skórę działa nawilżająco. Dodany do kąpieli rozgrzewa, działa przeciwbólowo i antystresowo. Wygładza i odmładza skórę. Działa też jak afrodyzjak. 

½ kg gruboziarnistej soli morskiej
1 łyżka płynnego oleju kokosowego
1 łyżka bezzapachowego mydła w płynie
olejek eteryczny  różany
garść świeżych płatków róży pachnącej

Płatki miksujemy blenderem, by je rozdrobnić.
W misce mieszamy sól z rozdrobnionymi płatkami róży (można rozetrzeć ręką płatki z solą, wtedy sól zabarwi się na różowo). Dodajemy olej kokosowy, mydło w płynie, około 1 łyżeczkę różanego olejku eterycznego (wg uznania, w zależności jak intensywny zapach chcemy uzyskać). Przygotowaną sól wysypujemy na tacę i zostawiamy do wyschnięcia (można wystawić ją na słońce).
W podobny sposób możemy przygotować sól z suszonymi płatkami róż. W tym celu dzień wcześniej obrywamy płatki i suszymy, najszybciej i najwygodniej na słońcu.  Do przygotowanej soli, zamiast rozdrobnionych płatków dodajemy wtedy te suszone– na samym końcu. Wysuszoną sól przekładamy do pojemnika i zakręcamy. Gotowe!



Lawendowa sól do kąpieli 


Olejek lawendowy jest pomocny w leczeniu bólu głowy, depresji, bezsenności, przeziębienia. Łagodzi nerwobóle, skurcze mięśni oraz skutki ukąszeń. Pomaga także w leczeniu stanów zapalnych skóry i podrażnienień słonecznych. Ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze dzięki czemu stosuje się go w leczeniu trądziku, w gojeniu ran. 

½ kg gruboziarnistej soli morskiej
1 łyżka płynnego oleju kokosowego
1 łyżka bezzapachowego mydła w płynie
olejek eteryczny lawendowy
2-3 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów lawendy

W misie mieszamy sól z kwiatami lawendy. Dodajemy olej kokosowy, mydło w płynie, około 1 łyżeczkę lawendowego go olejku eterycznego (wg uznania). Przygotowaną sól wysypujemy na tacę i zostawiamy do wyschnięcia (można wystawić ją na słońce). Wysuszoną sól przekładamy do pojemnika i zakręcamy.



Teraz pora już tylko na wyjątkową, odprężającą, pobudzającą zmysły kąpiel.
Nalewka wiśniowa - najlepsza!

Nalewka wiśniowa - najlepsza!

Najlepsza nalewka wiśniowa przygotowywana w domowych warunkach! Przepis na nią otrzymałam kilka lat temu, i od tego czasu, z tej właśnie receptury przygotowuje się nalewkę wiśniową w mojej rodzinie. Jeśli zatem lubicie domowe nalewki...
Ekstrakt różany

Ekstrakt różany

Ekstrakt różany jest tak prosty w przygotowaniu, że już łatwiejszego sposobu na wykorzystanie róż chyba nie ma;) Jedynie czas oczekiwania jest długi. Wystarczy jednak kilka tygodni i kilkukrotne wymienianie płatków na świeże, by potem...




4-5 rozkwitniętych róż (róża damasceńska)
1 szklanka spirytusu

Płatki róż oczyszczamy, umieszczamy w szklanym słoiku i zalewamy spirytusem. Po upływie tygodnia odcedzamy płatki na sitku, mocno je odciskając i przelewamy ekstrakt  do słoika. I tak powtarzamy około 5 razy. Na koniec przecedzamy przez gazę ostatnią partię płatków. Po kilku tygodniach ekstrakt nabierze różanego koloru i zapachu. Ekstrakt przelewamy do wyparzonego szklanego słoika (butelki) i przechowujemy i ciemnym miejscu.



Gofry z mlekiem kokosowym i olejem kokosowym

Gofry z mlekiem kokosowym i olejem kokosowym

Gofry najlepiej smakują latem, ze świeżymi sezonowymi owocami i bitą śmietaną.  Ale równie pyszne mogą być podane z dżemem domowej produkcji. Mogą stanowić pyszne letnie śniadanie, szczególnie dla dzieci....



Składniki:
na 6 sztuk
270 gram mąki
½ łyżeczki proszku do pieczenia
30 gram brązowego drobnego nierafinowanego cukru
2 łyżki oleju kokosowego, w płynnej postaci
2 jaja, żółtka oddzielone od białek
250 ml mleka kokosowego

Mąkę, proszek do pieczenia, cukier, żółtka i mleko umieszczamy w naczyniu i mieszamy trzepaczką, pod koniec dolewając olej. W osobnej misce ubijamy białka na sztywną pianę. Pianę dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy łyżką. Gofry pieczemy w nagrzanej gofrownicy, aż będą rumiane.
Podajemy z bitą śmietaną, owocami lub z dżemem, kremem orzechowo czekoladowym, kremem pomarańczowym, cukrem pudrem ...Możliwości jest wiele :)


Smacznego!
Konfitura z płatków róży

Konfitura z płatków róży

Pamiętam z dzieciństwa ten pełen fantastycznego zapachu róży rytuał przygotowywania różanej konfitury. I potem jej smak w najlepszych na świecie pączkach mojej Mamy. Razem z mamą, wtedy  gdy byłyśmy jeszcze z siostrą małymi dziewczynkami, wspólnie...
Sernik z malinami i polewą chałwową

Sernik z malinami i polewą chałwową

Co tu zrobić jeśli mamy do zagospodarowania ogromną ilość mal...
Na początek sernik! Bo serniki po prostu uwielbiam, i maliny też. Połączenie fantastyczne.
Tak oto, na szybko, powstał malinowy sernik. Pyszny - jak to sernik- puszysty, owocowy, letni deser idealny. Spróbujcie koniecznie!


Składniki:
Na formę o średnicy 26 cm

Na spód:
350 gram ciastek owsianych
60 gram masła
100 gram gorzkiej czekolady

Ciastka umieszczamy w worku foliowym. Worek zawiązujemy i tłuczkiem do mięsa rozbijamy ciastka do konsystencji piasku. Rozdrobnione ciastka  przesypujemy do miski, dodajemy roztopione masło i czekoladę i mieszamy. Wykładamy spód formy dociskając. Formę wstawiamy do lodówki.

Masa:
Wszystkie składniki na 2 godziny przed przygotowaniem sernika wyjmujemy z lodówki, by nabrały temperatury pokojowej

1 kg sera zmielonego na sernik
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 jaja (żółtka oddzielone od białek)
2 łyżeczki ekstraktu miętowego
200 gram brązowego drobnego nierafinowanego cukru
130 gram masła
3 szklanki malin

Miękkie masło ucieramy z cukrem, aż uzyskamy puszystą masę. Następnie dodajemy żółtka i partiami ser, cały czas miksując. Wsypujemy przesianą przez sitko mąkę ziemniaczaną oraz dodajemy ekstrakt i ponownie krótko miksujemy. W osobnej misce ubijamy białka na sztywną pianę. Pianę dodamy do masy serowej i delikatnie mieszamy łyżką, by masa połączyła się z pianą.
Formę wyjmujemy z lodówki, na spód wykładamy ½ masy i układamy na niej połowę malin. Na maliny wylewamy pozostałą ½ część masy i układamy na masie resztę mali. Maliny lekko wciskamy w masę serową np. przy użyciu szpatułki.
Do piekarnika, na najniższą półkę wstawiamy naczynie żaroodporne wypełnione wodą (nie przykrywamy!) . Dzięki temu nasz sernik nie wyschnie podczas pieczenia. Formę z sernikiem wstawiamy do nagrzanego do  temperatury 180 stopni piekarnika i pieczemy około 70 minut.
Po upieczeniu sernik wymyjemy z piekarnika i studzimy.

Polewa:
170 gram chałwy waniliowej
130 ml śmietanki tortowej 30 %

Śmietankę wlewamy do małego garnka i lekko podgrzewamy (nie gotujemy!)  dodajemy dokładnie pokruszoną chałwę (można ja rozdrobnić np. przy użyciu widelca). Podgrzewając mieszamy by chałwa się rozpuściła i nie pozostały grudki.
Przestudzoną polewą polewamy przestudzony sernik i wstawiamy do lodówki by polewa stężała (około 1 godz). 



Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Magdalena. My World , Blogger