Pesto z pokrzywy i natki pietruszki


Fantastyczne, pyszne, pełne witamin i minerałów pesto powstało zupełnie przypadkiem. Musiałam jakoś wykorzystać nadmiar pietruszki, a ponieważ pora na wykorzystanie liści pokrzywy także jest idealna więc powstało to genialne połączenie. Smak jest fantastyczny. Korzyści ze spożywania takiego jedzenie ogromne, zwłaszcza teraz, gdy możemy się cieszyć  świeżymi wartościowymi ziołami. Jeżeli nie próbowaliście nigdy takiego pesto to naprawdę zachęcam.  Będziecie zachwyceni  smakiem, ale też dostarczycie organizmowi cennych składników potrzebnych, by odbudować odporność i odzyskać witalność po zimie.

Pokrzywa to istny cud natury. Mało kto wie, że jest bogata w związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ułatwia przemianę materii, przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie, leczy łagodne stany zapalne dróg moczowych, działa moczopędnie. Oczyszcza układ trawienny i pomaga pozbyć się toksyn (zalecana jest po antybiotykoterapi). Regeneruje organizm. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Dzięki bogactwu w witaminy K, E, C, B1, fosfor, mangan, krzem i wapń cudownie wzmacnia włosy i paznokcie i pomaga przywrócić ich piękny wygląd. Zawiera także kawas foliowy i żelazo oraz chlorofil, dzięki czemu przeciwdziała anemii. Jest źródłem antyoksydantów. Ułatwia i reguluje trawienie, co sprzyja utracie zbędnych kilogramów.
Powinny na nią uważać jednak osoby przyjmujące leki na cukrzycę oraz przeciwzakrzepowe, oraz osoby przed i po zabiegach chirurgicznych.





Składniki:

1 szklanka natki pietruszki
1 szklanka liści młodych pokrzyw
1/3 szklanki orzechów ziemnych
1 łyżeczka soku z cytryny
2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
sól himalajska

Liście pokrzywy (wcześniej umyte pod bieżącą woda) przelewamy gorącą wodą (nie będą wtedy parzyły). Natkę pietruszki płuczemy pod bieżącą wodą. Zioła osuszamy papierowym ręcznikiem i umieszczamy w mikserze (blenderze). Dodajemy posiekane ząbki czosnku, sok z cytryny, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, orzeszki ziemne (jeżeli używamy solonych to pomijamy już dodanie soli) i szczyptę soli himalajskiej (ta jako jedyna jest źródłem składników mineralnych). Wszystkie składniki dokładnie miksujemy, ewentualnie dodajemy jeszcze odrobinę oliwy, by uzyskać pożądaną konsystencję pesto.
Gotowe pesto przekładamy do szklanego słoika, na wierzch wylewamy 1 łyżeczkę oliwy z oliwek (by pesto dłużej zachowało świeżość i się nie zepsuło). Szczelnie zamykamy słoik i przechowujemy w lodówce kilka dni.
Smacznego!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Magdalena. My World , Blogger